Dětský den ve Vojenském technickém muzeu Lešany se zařadil po bok tradičních akcí, které VHÚ v tomto svém muzeu pořádá: otevíracích jarních dní a Tankových dní, které se konají vždy na konci léta. Dětským dnem se také uzavírá muzejní sezóna VTM Lešany.

Ta letošní byla určitě vydařená, akce zde pořádané se těšily zájmu diváků a přálo jim i dobré počasí. Výjimkou nebyl ani letošní Dětský den, který byl spíše letní než podzimní.

Letošní Dětský den nabídl návštěvníkům na dvě desítky soutěžních stanovišť, i díky tomu se mohlo soutěžních disciplín účastnit více dětí. Program začal hned po 9.30, kdy areál otevíral své brány.

“Chodíme sem už třetím rokem, jdeme celá rodiny, s manželkou i dvěma dětmi,” popisuje své dojmy jeden z účastníků, Vladimír Novák. “Soutěže se nám zamlouvaly, děti si je skutečně užily.”

Vedle soutěží si návštěvníci mohli při ukázkách prohlédnout současnou i historickou techniku, seznámit se mohli s uniformami různých států i odlišných dob. K vyhledávaným samozřejmě patřily ty stanoviště, kde si děti mohli vzít do ruky zbraně – pro mnohé to bylo poprvé v životě.

Na akci se podílely i četné kluby vojenské historie a další subjekty. Jedná se jak o Armádu České republiky, Vojenské lesy a statky ČR, s.p., společnost Posázaví o.p.s., firmu Anareus.cz – I. airsoftovou prodejnu, Motorárnu Šercl s.r.o., tak o spolek BUNKRÁK, Aktivní zálohy KVV hlavního města Prahy a další kluby vojenské historie – Gardekorps, KVPH Československo, Klub US ARMY – 4. pěší divize a Royal Regiment of Scotland.

Dětským dnem se sice uzavírá muzejní sezóna ve Vojenském technickém muzeu Lešany (muzeum je otevřeno jen pro skupiny na základě předchozí objednávky), akce VHÚ pro veřejnost však ještě nekončí. Na 11. listopad bude opět připraven Den válečných veteránů, a to do Armádního muzea Žižkov. Na tento den je přichystán rovněž program pro dětské návštěvníky, ale také pro dospělé.

Autor: VHÚ Praha

Autor/ka: Redakce Jiskra