Jednou z postižených obcí je Nová Ves, která je součástí obce Lešany. Ta je kvůli opravě těchto mostíků již od března odříznuta od veškeré veřejné autobusové dopravy. Obec Lešany tuto problematiku neřeší a doporučila obyvatelům, aby jezdili auty nebo chodili do Lešan, kam autobus zajíždí, pěšky. Podle místního zastupitelstva je nejbližší zastávka pouze o 500 metrů dál. Cesta ovšem vede nerovným terénem, buď lesem, nebo přes pole.

„Mám malé dítě, autobus jsem docela často využívala, neřídím auto,“ říká Dita Křišťanová, jejíž rodina vlastní v obci Nová Ves chalupu. „Cesta do Lešan už je pro mě daleko, jezdí sem za námi i mnoho kamarádek s malými dětmi, které také tuto trasu neujdou. Pro kočárky příliš schůdná není. Když jsem se obrátila na místní zastupitelstvo, vysvětlili mi, že nemám v obci trvalé bydliště a že je to můj problém. Oslovila jsem tedy i Ropid, a tam mě odkázali na zastupitelstvo obce Lešany. Je to začarovaný kruh, a že je obec na turistickou sezonu bez veřejné dopravy, tady nikoho nezajímá. Mluvčí Ropidu mi zároveň napsal, že se v obci nemá autobus kde otočit, přitom tu každou chvíli jezdí náklaďáky. Myslím, že skutečně nikde nebyla snaha to řešit, a když je to malá ves, můžou ji klidně na půl roku odříznout.“

Ani pro starší lidi není pochod do Lešan na přímém slunci zcela vhodný, a že v Nové Vsi takoví lidé bydlí, nebo sem dojíždějí. „Mám ZTP-P a autobus byl pro mě jedinou možností, jak do Nové Vsi dojet,“ říká Jiří Pokorný. „Nyní musím být odkázán na někoho, kdo mě doveze. Obec navštěvuji pravidelně každý víkend, mám tam kamarády, kteří tam mají chalupu. Auto bohužel vzhledem k povaze svého hendikepu řídit nemohu.“

Když občané na zasedání zastupitelstva obce Lešany argumentovali, že v obci žijí také občané s trvalým pobytem, kteří nemají automobil, starosta obce František Vrkoslav řekl, že dvě nejstarší obyvatelky, jejichž jména na zastupitelstvu padla, milerád odveze, a o pro ostatní trvale hlášené a pro rekreanty nenavrhl řešení. Trvale hlášených a rekreantů je v obci víc než pouze dvě nejmenované osoby a i ti by potřebovali dopravní obslužnost, všichni musí jezdit za prací, na nákup, k lékaři či na úřady atd.

Osadní výbor Nové Vsi to shledal jako závažný problém, ale starosta tyto připomínky bagatelizoval a neshledal je jako závažné.

Je s podivem, že místní zastupitelstvo nechá vesnici téměř půl roku bez veřejné dopravy bez jakékoli snahy situaci řešit. Je snad Nová Ves pouze zdrojem peněz z daní? Co když se lidem rozbije auto?

Obec Nová Ves byla nedávno ohrožena také výstavbou lomu, o které se její obyvatelé či majitelé nemovitostí dozvěděli náhodou. Těžba byla zatím pozastavena.

Text: Ing. Daricha Moravčíková

Autor/ka: Redakce Jiskra