„Nejvíce scének je z období první republiky, a to z jednoduchého důvodu – jejich náměty čerpáme ze vzpomínek na dětství současného majitele hradu, Zdeňka Sternberga,“ říká kastelánka hradu Zuzana Míková. „Návštěvníci se tak setkají s jeho rodiči, sestrami, babičkou i dalšími příbuznými.“ Objeví se tu i známé osobnosti jako třeba Žofie vévodkyně z Hohenbergu, tedy manželka následníka trůnu Františka Ferdinanda d’Este, která přijede na návštěvu z nedalekého Konopiště. Návštěvníci potkají i Anny Ondrákovou či Theodora Pištěka, slavné hvězdy němého filmu Příchozí z temnot, který se na hradě natáčel v roce 1921.
Účastníci Putování ale zavítají i do dalekého středověku do období vlády Ladislava Pohrobka. Kastelánka dodává: „Nevymýšlíme senzační a fantastické příběhy, abychom diváky přilákali, historie sama je dosti fascinující a zábavná. Je také nevyčerpatelná, což nám dovoluje nejméně jednou za dva roky scénky obměňovat, aby si Putování užili i ti, kteří již navštívili některý z předchozích ročníků.“
Na Putování šternberskou historií se podílí na padesát nadšených hereckých amatérů, jsou to vesměs stálí i sezonní zaměstnanci hradu. „Díky tomu zde vždy panuje velice příjemná rodinná atmosféra,“ říká kastelánka. „Aby bylo Putování pro turisty ještě příjemnější, na hradním nádvoří představí své veselé kousky kejklíř a členové Československé společnosti vojenské historie Brno rozbijí dělostřelecké ležení u Hladomorny.“ Dělostřelci povyprávějí o životě vojáka v polovině 19. století a předvedou i nechají vyzkoušet, jak se střílelo z děla a z dobové pušky.
Prohlídky se pořádají v sobotu 21. a v neděli 22. října od 9 hodin ráno každých 15 minut, poslední prohlídka odchází v 16:15. „Velmi doporučujeme všem zájemcům, aby si prohlídku předem zarezervovali, vyhnou se tak případnému čekání,“ připomíná Zuzana Míková a také upozorňuje na dopravní komplikace kvůli modernizaci D1 a doporučuje, aby návštěvníci při cestě na Český Šternberk počítali s větší časovou rezervou a sledovali oranžové dopravní značení ukazující objížďky.
Kateřina Řeháková, zástupkyně kastelánky
HRAD ČESKÝ ŠTERNBERK
Roku 1241 založil Zdeslav z panského rodu Divišovců nad řekou Sázavou raně gotický hrad a pojmenoval jej Sternberg, počeštěle Šternberk. Jméno jednoho z prvních kamenných hradů v Čechách odvodil jeho zakladatel ze svého erbovního znaku, zlaté osmihroté hvězdy, a dle dobové módy poněmčovat názvy (Stern = hvězda, Berg = hora).
Středověká podoba raně gotického hradu je skryta v jádru dnešní stavby, která byla vytvářena několika úpravami. Stavební vývoj sahá od pozdně gotických přestaveb zdokonalujících obranný systém, až po honosné raně barokní úpravy interiérů pro účely pohodlného obývání. Začátkem 20. století byl hrad znovu upraven, aby vyhovoval moderním nárokům na bydlení, vybudován byl vodovod, hrad byl elektrifikován a ve 30. letech ještě vybaven ústředním topením.
Na historii hradu je unikátní, že rod jeho zakladatele, Sternbergové, hrad vlastní dodnes. Současným majitelem je Zdeněk Sternberg (*1923).
Český Šternberk se řadí k nejlépe dochovaným hradním celkům v České republice.