„Velice nás potěšila velká účast mladých rodin s dětmi a kočárky.“ Řekl Jan Kostrhoun z SDH Pyšely a k dalšímu průběhu úterního podvečera dodal: „Program, pro zpestření těm nejmenším, pokračoval na zahradě hasičské zbrojnice. Zde jsme všem předvedli naše nové zvedací vaky v činnosti. Na vozidle Favorit a obytné buňce byla ukázána jejich síla a hlavně snadná a rychlá ovladatelnost. Díky této pozdní hodině a hlavně počasí jsme všem přítomných mohli názorně ukázat nutnost používání reflexních ploch na oblečení. Byla zdůrazněna jejich důležitost v tomto podzimním a zimním období. Postupně před přítomné ze tmy předstupovali hasiči v tmavém oblečení, další s reflexní páskou na rukávu, s výstražnou vestou a poslední předvedl zásahový hasičský oblek. Důležitost býti včas vidět jsme zdůraznili hlavně přítomným dětem a každé z nich si od nás odneslo malý dárek, reflexní pásku na rukáv. Doufám, že si toto naše upozornění vezmou za své také přítomní rodiče.“
V klubovně hasičské zbrojnice byla uspořádána malá výstava s informacemi o Zvonu míru a zvonění na věži pyšelského kostela Povýšení sv. Kříže. K výročí odhalení pomníku zde bylo sestaveno informační tablo, které mapuje jeho autora, vznik, historii, oslavy a současnost tohoto místa na pyšelském náměstí. Tablo bylo vytištěno darem firmou Toteman. Pro malé i velké měli hasiči připraveno něco na zahřátí a také na zub. Děti si mohli opéci na ohni párek nebo buřt.
Všichni, kdo vydrželi až do 21 hodin na slavnostní zvonění, mohli posedět v hasičské zbrojnici a po ukončení zvonění si také několik lidí prohlédlo věž. Přesně v devět hodin se rozezvonily dva pyšelské zvony a po dobu 10 minut (200 údery) vzdaly hold všem našim předkům, kteří se konce 1. světové války již nedožili. Díky jim také mohl vzniknout náš stát.
„Tradice tohoto společného zvonění je velice stará a původně vznikla v roce 1925. Pak byla na mnoho let přerušena a my se jí snažíme od roku 2001 na základě Říčanské výzvy obnovit a dále šířit. V tomto roce 2014 společně s námi zvonili v Říčanech, Praze Libni a Řepích, Jeseníku, Velkých Popovicích, Mýtě u Rokycan, Novém Město nad Metují, Mělníku, Dolní Dobrouči, Benešově, Vranově a Vranovské Lhotě, Nespekách, Městečku, Mrači, Žíňanech a Žíňánkách, Mezihoří, Borové Lhotě, Ledcích. Prvně se začalo zvonit také v Zábřehu na Moravě a Novém Boru. O dalších místech bohužel nevíme.“ Vysvětlil tradici zvonění J. Kostrhoun.
„Chtěl bych touto cestou poděkovat všem, kteří se zúčastnili našeho lampiónového průvodu, ukázek i slavnostního zvonění. Dík také patří všem těm, kteří v celé republice tuto tradici udržují a snaží se jí dále šířit.
Připojte se v příštím roce i vy a rozezněte vaše zvony, ať se jejich hlas spojí a nese krajinou, jako poděkování a hrdá vzpomínka na všechny, kteří se domů již ze všech světových válek nevrátili. Dejte nám o sobě vědět na Kostrhoun.Ebert@seznam.cz.“ Poděkoval za pyšelské hasiče a přidal výzvu dalším obcím Jan Kostrhoun.
Bližší informace o Zvonu míru a jeho historii naleznete na stránkách www.fondazioneoperacampana.it