Přihlásit se Registrovat se
Neděle 15. února 2026 Kontakt
Jiskra
  • Benešov
  • Vlašim
  • Votice
  • Týnec nad Sázavou
  • Sázava
  • Sedlčany
  • Břežany
  • Bystřice
  • Čechtice
  • Čerčany
  • Červený Újezd
  • Český Šternberk
  • Čtyřkoly
  • Daměnice
  • Divišov
  • Dolní Kralovice
  • Heřmaničky
  • Hradištko
  • Hulice
  • Hvězdonice
  • Chmelná
  • Chocerady
  • Chotýšany
  • Jablonná
  • Jankov
  • Ješetice
  • Jílové u Prahy
  • Kácov
  • Kamberk
  • Kamenice
  • Kosova Hora
  • Kozmice
  • Krhanice
  • Křečovice
  • Křivsoudov
  • Kvasejovice
  • Lešany
  • Louňovice
  • Lštění
  • Maršovice
  • Mezno
  • Miličín
  • Mladá Vožice
  • Mnichovice
  • Monínec
  • Načeradec
  • Nespeky
  • Nesvačily
  • Netvořice
  • Neustupov
  • Neveklov
  • Nová Živohošť
  • Olbramovice
  • Osečany
  • Ostředek
  • Pecerady
  • Petroupim
  • Popovice
  • Poříčí
  • Postupice
  • Prosenická Lhota
  • Pyšely
  • Ratměřice
  • Samechov
  • Sedlec-Prčice
  • Senohraby
  • Smilkov
  • Soběšín
  • Stranný
  • Struhařov
  • Střezimíř
  • Takonín
  • Teplýšovice
  • Tloskov
  • Trhový Štěpánov
  • Václavice
  • Veliš
  • Velké Popovice
  • Vojkov
  • Zbořený Kostelec
  • Zlenice
  • Zvěstov
  • Zpravodajství
  • Inzerce
  • Kalendář akcí
benesovske-zeny-potrebuji-spise-dzentlmenstvi-nez-feminismus-1644943341.jpg
BENEŠOVSKÉ ŽENY POTŘEBUJÍ SPÍŠE DŽENTLMENSTVÍ NEŽ FEMINISMUS
mistrovstvi-evropy-v-discgolfu-2021-benesov-konopiste-1628576001.thumbdfwwb8bvj3.jpg
Mistrovství Evropy v discgolfu 2021 - Benešov Konopiště
malashnikow-dobyva-benesov-1558357630.thumblnww6w8doa.jpg
Malashnikow míří na Muzejní noc do Benešova
Miminka narozená v únoru 2026
  1. Hlavní strana
  2. Články
  3. Z regionu
  4. Podblanický hudební podzim 2015 začíná

Z regionu

podblanicky-hudebni-podzim-2015-zacina-1443176200.jpg

Podblanický hudební podzim 2015 začíná

Publikováno 25.9.2015 12:09, aktualizováno 25.9.2015 12:09

Dnešním koncertem v KD Karlov Benešov začne 31. ročník jednoho z největších hudebních festivalů v České republice - PODBLANICKÝ HUDEBNÍ PODZIM. 

Program jednotlivých koncertů festivalu nám blíže představila ředitelka festivalu, paní Věra Dudíková.

 

Dámy a pánové, milí hudební přátelé,

dovolte mi, abych Vám v krátkosti představila několik koncertů již 31. ročníku festivalu Podblanický hudební podzim 2015. Organizátorem festivalu je Sdružení profesionálních a dobrovolných kulturních pracovníků a 21 měst a obcí Středočeského kraje.

Festival opět patří k nejrozsáhlejším festivalům klasické hudby v České republice. V rámci letošního festivalu proběhne 22 koncertů od září do prosince. O festivalu bylo již mnoho napsáno, a tak si Vám letos dovolím pouze přiblížit program několika vybraných koncertů.

Podblanický hudební podzim 2015 bude tradičně zahájen  25. září v Kulturním centru v Benešově. Na pódiu se vystřídá řada předních českých umělců. Program zahajovacího koncertu se nese ve velmi důstojném duchu. Vedle skladeb patrona festivalu Jana Dismase Zelenky uslyšíme díla mistrů klasické hudby napříč uměleckými slohy.  Posluchačsky vděčné je zařazení Smetanovy symfonické básně Vltava. Sólové housle a violoncello se posluchačům představí ve skladbách 19. století, Antonína Dvořáka a Petra Iljiče Čajkovského.

Krásné skladby barokních autorů plné melodiky, emocí i dramatu, zazní na koncertu ve Vlašimi. Dramaturgie tohoto koncertu je velmi pěkně zvolena. Uslyšíme hudbu, která člověka pozvedne a přiměje k hlubšímu ponoru do sebe. V dílech J. D. Zelenky se představí Komorní sbor EN ARCHE s Pražským barokním souborem. Výtečná sólistka Andrea Kalivodová jistě osloví publikum vypjatou částí Pergolesiho Stabat Mater. Závěr koncertu završí vznešený Bachův sborový chorál, niterné vyznání z radosti a lásky k Bohu.

V rodišti J. D. Zelenky, v Louňovicích pod Blaníkem, uslyšíme skladbu J. D. Zelenky plnou barvitých koloratur, okouzlující Mozartovu Malou noční hudbu, slavnostní Charpentierovo Preludium. Závěrečné Mozartovo Alleluja  určitě všechny posluchač potěší.

Koncert „Pro naději“ v Sedlci-Prčici bude tradičně velkým zážitkem. Vybrané koncertní skladby vedou k zastavení, k zamyšlení, navozují v srdci klid a jistotu. Je v nich oduševnělost i prostota. Ve spojení mluveného slova z textů velkých myslitelů je koncert krásnou hudební meditací. Závěrečná Sukova skladba – Variace na staročeský chorál „Svatý Václave“ s vlasteneckým podtextem, bude důstojným zakončením koncertu.

Program koncertu ve Voticích je zaměřen na barokní hudbu. Pro barokní hudbu je typická virtuozita, patos, zobrazení vášnivých emocí, či pevné víry v Boha. Soubor mladých umělců s vynikajícím českým houslistou Václavem Hudečkem nabídne posluchačům skladby z nejslavnější koncertní sbírky italského skladatele Antonia Vivaldiho a mistra barokní hudby Johana Sebastiana Bacha. 

Koncert v Sukově rodišti v Křečovicích bude pro posluchače pohlazením. Zazní na něm melodické, emocemi nabité skladby, které vznikly v různých slohových etapách. V úvodu koncertu uslyšíme vybrané části z oblíbené mše italského barokního autora G. B. Pergolesiho. V Křečovicích musí zaznít hudba J. Suka. Umělci zvolili jednu z nejznámějších a nejoblíbenějších melodií houslové literatury, Sukovu Pohádku. V závěru koncertu zazní zpěvné a radostné Mozartovo Divertimento.

S kapelou Hradišťan v čele s Jiřím Pavlicou a ve spolupráci s Alfredem Strejčkem byl do Týnce nad Sázavou připraven zajímavý koncertní program, který posluchače provede celým lidským životem. Vybrané písně vedou ke spojení s kořeny, se zemí, ze které každý vzešel, se sebou samým. Zážitek z koncertu umocní vícehlasý zpěv, zajímavé harmonie i kombinace hudebních nástrojů.

Velkou perlou letošního festivalu bude 2. koncert v Benešově 28. 11. v divadle na Poště. Zde zazní, ve světové premiéře, Violoncellový koncert Jakuba Jana Ryby v originální verzi, která ještě dosud nikde nezazněla. Toto dílo bude provedeno u příležitosti 250. výročí narození tohoto významného českého skladatele, který je veřejnosti známý zejména jako autor České mše vánoční. Sólového partu se ujala skvělá a známá interpretka Alžběta Vlčková pod taktovkou dirigenta Národního divadla v Praze Jana Chalupeckého.

Závěrečný koncert festivalu, který se tradičně koná v Neveklově, bude velkou hudební lahůdkou zejména pro milovníky opery. Ti budou moci vyslechnout předehry a árie ze světových oper v podání Filharmonie Hradec Králové a sopranistky bulharského původu Andy – Luisy Bobzy. Koncert je opravdu slavnostní, velmi efektní, strhující a pěvecky náročný. Určitě bude nádhernou tečkou za 31. ročníkem hudebního festivalu Podblanický hudební podzim 2015.

Podrobné programy všech 22 koncertů festivalu jsou uvedeny na www. podblanickypodzim.cz.

Vážení přátelé,

na závěr bych chtěla poděkovat jménem organizátorů festivalu i jménem celé široké veřejnosti ministru kultury České republiky Mgr. Danielu Hermanovi, dále hejtmanovi Středočeského kraje Ing. Miloši Peterovi, sponzorům a mediálním partnerům za morální a finanční podporu festivalu. Bez jejich pomoci a přístupu k tomuto velkému kulturnímu projektu by se festival Podblanický hudební podzim 2015 v tomto rozsahu naprosto nemohl uskutečnit. Podpořili projekt, který v dnešním světě vyrovnává mezery mezi světem hmotným a duchovním. Pomohli vyzdvihnout odkaz českých hudebních velikánů.

Dámy a pánové, milí přátelé, TĚŠÍME SE NA SETKÁNÍ S VÁMI.

 

za organizátory festivalu Mgr. Věra Dudíková, ředitelka festivalu

 

Autor/ka: Helena Novotná

Tagy

  • php
  • koncert
Historie
Výročí dne 15. února
vyroci-dne-15-unora-1374053480.jpg
Životní styl
15. února má svátek Jiřina
jirina-jiraskova.jpg
Spolky
Léto mezi zvířátky.
leto-mezi-zviratky-1565765178.jpg

Akce v regionu

STRAHOVANKA v Kamberku letní parket na fotbalovim hřišti od 16°°hodin do 21°°hodin
30.11.-0001 12:11
SOBĚHRDSKÉ VÍTÁNÍ LÉTA, hraje Vranovnka a Unigena
30.11.-0001 12:11
PYŠELSKÁ BICYKLOVKA - CYKLOVÝLET NAŠÍM KRAJEM SOBOTA 29.4. SRAZ PYŠELSKÉ NÁMĚSTÍ
30.11.-0001 12:11
PYŠELSKÝ KOPEČEK 2017, BĚŽECKÉ ZÁVODY V KROSU A CANICROSSU, PYŠELY-FOTBALOVÉ HŘIŠTĚ
30.11.-0001 12:11
kiss party
30.11.-0001 12:11

Související články

  • Malashnikow míří na Muzejní noc do Benešova
  • Vánoční besídka no. 12
  • V Benešově se 8. listopadu uskuteční charitativní koncert pro Elišku a Terezku
Veřejná diskuze
Zatím zde nebyly vloženy žádné komentáře
Vložit komentář

Přidat komentář

 
benesovske-zeny-potrebuji-spise-dzentlmenstvi-nez-feminismus-1644943341.jpg

BENEŠOVSKÉ ŽENY POTŘEBUJÍ SPÍŠE DŽENTLMENSTVÍ NEŽ FEMINISMUS

Feminismus ve svých popularizačních textech mimo jiné poukazuje na nerovnoprávné postavení žen ve světě profesních kariér. Znalci však upozorňují, že mnohdy spíše než o diskriminaci jde o ženskou moudrost, která nepotřebuje kariérně soutěžit s druhými a zaměřuje se především na harmonii života. Ten, kdo ale trvá na tom, že postavení a výše platů…
inzerat

Akce v regionu

STRAHOVANKA v Kamberku letní parket na fotbalovim hřišti od 16°°hodin do 21°°hodin
30.11.-0001 12:11
SOBĚHRDSKÉ VÍTÁNÍ LÉTA, hraje Vranovnka a Unigena
30.11.-0001 12:11
PYŠELSKÁ BICYKLOVKA - CYKLOVÝLET NAŠÍM KRAJEM SOBOTA 29.4. SRAZ PYŠELSKÉ NÁMĚSTÍ
30.11.-0001 12:11
PYŠELSKÝ KOPEČEK 2017, BĚŽECKÉ ZÁVODY V KROSU A CANICROSSU, PYŠELY-FOTBALOVÉ HŘIŠTĚ
30.11.-0001 12:11
kiss party
30.11.-0001 12:11
DMS Medvěd jednorázová LB1
Sarajevo LB02
Posázaví LB3
KIC LB 02
Modré z Nebe LB
Jiskra
Všechna práva vyhrazena 2012 - 2026 Jiskra Benešov s.r.o., adresa redakce: Žižkova 2040, 25601 Benešov
Telefon: +420 317 726 636, +420 734 688 588, E-mail: inzerce@jiskra-benesov.cz
Webová reklama Novinová inzerce Předplatné Kontakt
Server www.jiskra-benesov.cz nabízí prostor pro nahrávání, sdílení a prohlížení dokumentů, fotografií, obrázků a videí. Všeobecné smluvní podmínky užívání publik serveru www.jiskra-benesov.cz • Provoz internetového informačního portálu umístěném na adrese www.jiskra-benesov.cz zajištuje společnost Jiskra Benešov s.r.o. se sídlem Žižkova 2040, Benešov. Za obsah příspěvků umístěných na portále odpovídá výhradně autor příspěvku. Příspěvky před vložením neprocházejí korekturou redakce týdeníku Jiskra. Společnost Jiskra Benešov s.r.o. si vyhrazuje právo příspěvek smazat v případě, že bude jeho obsah odporovat dobrým mravům, bude xenofobní, rasistický, vulgární, navádějící k nezákonnému nebo nemorálnímu jednání nebo poškozující dobré jméno provozovatele portálu.
  • Zpravodajství
  • Kalendář akcí
  • Inzerce
  • Vyhledávání:
  • Přihlásit se
  • Registrovat
Rubriky
  • Z regionu
  • Sport
  • Hobby
  • Vzdělání
  • Životní styl
  • Spolky
  • Maminka
  • Covid info
  • Kultura
  • Historie
  • Kam za zábavou
  • Hovoříme s lidmi z Benešovska
  • Voticko a Miličínsko
  • Kalendář akcí
  • Inzerce
  • Předplatné
  • Kontakt