Dobrý den, díky za otázky, jsem rád, že jsme se mohli na Konopiště opět vrátit a znovu sem přivést evropskou discgolfovou špičku.
1. Kolik zemí se zúčastní ME 2021 v discgolfu na Konopišti ?

- ME na Konopišti se letos účastní 26 zemí, což je historický rekord a jde o „nejmezinárodnější“ discgolfový turnaj, který kdy byl.

 

2. Jaké jsou kategorie hráčů ?

Kategorií je celkem 10, FJ19 (juniorky do 19 let), MJ19 (junioři do 19 let), MPO (hlavní kategorie pro muže), FPO (hlavní kategorie pro ženy), MP40 (muži nad 40 let), FP40 (ženy nad 40 let), MP50 (muži nad 50 let), FP50 (ženy nad 50 let), MP60 (muži nad 60 let) a MP65 (muži nad 65 let).

 

3. Kde se nacházejí hřiště ME v konopištském parku ?

Turnajová hřiště jsou dvě - Franz Ferdinand (kategorie MPO, FPO, MJ19) a Konopiště Meadows (ostatní kategorie). Franz Ferdinand se nachází hned u zámku směrem k Benešovu a Konopiště Meadows v části parku zvané Tuškov. Kromě toho se v lokalitě nachází i tréninkové hřiště v okolí hotelu Nová Myslivna.

 

4. Kolik lidí zabezpečuje zdárný průběh ME?

V hlavním organizačním týmu je nás 10 + k tomu nějakých 40 dobrovolníků. Nemalou důležitost však mají i média - fotografové, kameramani atd. Domácí i zahraniční.

 

5. Jaké koše a výhoziště jsou použity na hřiště pro ME ?

Hráči vyhazují z výhozišť TeePad od společnosti DiscGolfPark (vyrobeny z umělé trávy) a hrají na koše DiscGolfPark Target.

 

6. Dostávají vítězové nějaké odměny ?

Ano, celkový payout je 25000€.

 

7. Proč bylo vybrána pro ME lokalita Konopiště, je konopišstký park pro diskgolf něčím unikátní? ?

Konopišťský zámecký park má silnou discgolfovou historii, proběhly tu už i turnaje Disc Golf World Tour či PDGA Major. ME byl proto další logický krok. Zámecký park je unikátní jak svou velikostí, tak výškovými změnami, různorodostí a podobně. Hráči nám často  říkají, že hřiště na Konopišti patří mezi 5 nejkrásnějších a nejnáročnějších na světě.

 

8. Chcete někomu vysloveně poděkovat za pomoc s organizací nebo pořádáním turnaje?

Děkujeme všem kdo umožnili, aby bylo možné turnaj uspořádat. Ať už se jedná o Lesy ČR, které park spravují, nebo krajské památkáře, kteří nám užívání parku schválili. Zároveň se těšíme velké podpoře Národní sportovní agentury, Středočeského kraje, města Benešov, Discmania, Kostka Stav, Evropské discgolfové federace, PDGA Europe, Kofola, DiscGolfPark Česká republika, UDisc, a dalších.

Poděkování zaslouží i náš nejdůležitější lokální partner Hotel Konopiště Nová Myslivna, zatím vše klape jak má  a také je vzorně připraveno stálé devíti jamkové discgolfové hříště u Hotelu Nová Myslivna. Víme, že hotel touží po 18 jamce, ale i devítijamkové hříště zvláště v době covidové také prokázalo jakým je outdoorový discgolf "šikovným" sportem.

Nejdůležitější je ale úzká spolupráce České asociace discgolfu a proDiscgolf.cz, organizátorského dua, díky kterému může celý turnaj proběhnout. A snad ještě důležitější je nasazení všech dobrovolníků a členů organizačního týmu, na kterých celé Mistrovství Evropy stojí.
 
9. Jak velký význam má ME pro propagaci Benešova a Konopiště 

Obrovský o tom není pochyb. Konopiště a Benešov stále skloňují ve světových discgoflových i dalších sportovních  médiích, ať už jde o časopisy, podcasty, youtube kanály či internetové blogy. Konopiště zkrátka má své jméno a spousta profesionálů se na něj chce jednou podívat. Videa z discgolfových turnajů mají dnes desítky milionů shlédnutí a ME bude mít díky obrovské účasti hráčů z celé Evropy ještě větší digitální stopu, odhaduji to na 100 milionů shlédnutí do 1 roku.

Pro destinační marketing místa nenajdete lepší možnost propagace  a navíc to má Konopiště a Benešov zcela ZADARMO.

 
10. Je možné se na hru někde na internetu podívat ?

Ano, spousta obsahu vzniká na YouTube kanále proDiscgolf.cz, ale natáčet bude také SpinTV nebo More Disc Golf. Všechny důležité informace o turnaji se dozvíte na webu edgc2021.com/cs

 

11. Kdy se mohou diváci podívat na hru nejlepších hráčů ?

Finále nejlepších proběhne v sobotu od 13:00 na hřišti Franz Ferdinand.

 

12 Kdy je vyhlášení vítězů ?

V sobotu v 17:00 u Hotelu Nová Myslivna.

 

13. Proč není možné aby hřiště ME bylo v Konopišti nastálo jak to bývá obvyklé v ostatních zemích?
Není tak úplně pravdou, že by hřiště na ME bylo vždy pevné, nicméně většinou se alespoň zakládá na pevném hřišti. To konopišťské je unikátní v tom, že se obě dvě hřiště musela postavit právě kvůli tomuto turnaji úplně od nuly.
 

Pevná hřiště v konopišťském zámeckém parku jsou zatím jen zbožným přáním, jelikož roční nájemné by bylo velmi vysoké, údržba jakbysmet a hřiště by si na sebe nedokázalo vydělat. Ochotný a vhodný investor se bohužel zatím nenašel.

Stále doufáme, že se to jednou podaří prosadit na hřišti Konopiště Meadows ( Konopištské louky ) - jde o to prosadit hřiště u Krajských památkářů a Národního památkového úřadu - památkáři prostě rozhodují zda hřiště bude nebo nebude. Hřiště by mohlo být veřejné a zdarma o náklady na sekání, by se mohli podělit místní farmáři za seno, Lesy ČR stejně 2 x ročně louky sekají, Město Benešov, případně další subjekty, které by měly z hřiště zprostředkovaně užitek.

Jsem přesvědčen, že by to mělo pro turistiku regionu a návštěvnost Konopiště zásadní vliv - náklady a investice by byly vůdči přínosu zcela minimální. jen musí region přesvědčit památkáře. Navíc by to udržbě a kvalitě Konopištského parku určitě pomohlo a já věřím, že by se na to díval kladně i František Fredinand :-). Region se musí vice snažit, je to velká škoda - parky po celé republice se o discgolfová hřiště většinou perou a nové hřiště vznikají jak houby po dešti . . . 

 

14. Kdo patří k favoritům ME v jednotlivých kategoriích ?

V hlavních kategorii MPO je to Simon Lizotte (Německo) či některý z Finů. V FPO potom Eveliina Salonen (Finsko) či Kristin Tattar (Estonsko). V ostatních kategoriích si nedovolím hádat.

 

15. Jaké šance mají Češi ? Jaké je dosavadní nejlepší umístění čechů na ME ?

Na nějaké to medailové umístění určitě máme šanci, naše výprava je početná a plná nadějných hráčů. Šanci na skvělé umístění má například Jakub Semerád a Bohdan Bílek v MPO či Petr Striegler a Petr Mrázek v MJ19. Nicméně kdoví, jak to dopadne.

 

16.Řekněte nám něco o fan  zóně 

U Hotelu Nová Myslivna se nachází fanzóna pro všechny fanoušky, kteří dorazí. Budou si tu moci vyzkoušet discgolf, změřit si rychlost hodu radarem, zahrát zkušební jamku a nebo třeba koupit nějaký ten disk. Měření rychlosti hodu plánuje Hotel Konopiště zachovat i po Mistrovství Evropy

 

17. Bude někdy discgolf olympijský sport ?

Doufáme, že jedno ano. Rozhiodně ANO !!! :-)

 

 

Tak to budeme discgolfu držet palce a případnému stálému Konopištskému discgolfovému hřišti také.

 

Děkuji za rozhovor.    Redakce Jiskra

Autor/ka: Jiří Stibůrek