Benešovská městská hromadná dopravy doznala za poslední 2 roky velkých změn. Nejdříve nahradily dva klasické velké městské autobusy dva minibusy, ke kterým později přibyl ještě třetí. Od září roku 2020 došlo i k komplexní změně linkového vedení, kdy ze dvou stávajících linek vznikly linky 3, nyní dokonce už 4. Do toho jsou cesty po Benešově v MHD Benešov zdarma, a to pro všechny.

Linka MHD Benešov 761 ORANŽOVÁ
Linka jezdí od Kauflandu přes zástavbu rodinných domů Červená Vrška přes Lidl, Nemocnici Rudolfa a Stefanie a centrum města na Terminál a odtud okolo ZŠ Jiráskova do ulic Na Bezděkově, Zapova, Hráského, Na Chmelnici a Vlašimská. Linka končí na točně „Na Flusárně“ poblíž dopravního hřiště.


Rozsah provozu:
Od 5 do 17 hodin každou hodinu. Dopoledne mají autobusy návaznost v severojižním směru na Terminálu na zbylé dvě linky a na rychlíky do Prahy, polední a odpolední spoje mají návaznost opačnou. Linka na Terminálu zastavuje na stanovišti č.14.


Zajímavé cíle na lince:
Oranžové dopravní hřiště – zast. Vlašimská, dopravní hřiště
Zimní a plavecký stadion – zast. Hráského
Masarykovo a Malé náměstí – zast. Na Bezděkově
Tyršova ulice – zast. Jiráskova
Centrum města – zast. Dukelská, Pražská, Nová Pražská
Nemocnice - zast. Nemocnice Rudofla a Stefanie
Obchodní domy – zast. Lidl, Kaufland, Nová Pražská (Billa)
Střední školy – zast. Jiráskova, Dukelská


Linka MHD Benešov 762 ZELENÁ
Linka jezdí od MŠ Úsměv na Spořilově přes Technické služby do centra města a na Terminál. Z něj pokračuje okolo ZŠ Jiráskova do ulice Černoleská, zajede i do centra místní části Mariánovice a končí v průmyslové zóně v ulici Jana Nohy.


Rozsah provozu:
Od 5 do 17 hodin každou hodinu vyjma času mezi 9-10 hodinou. Dopoledne mají autobusy návaznost v severojižním směru na Terminálu na zbylé dvě linky a na rychlíky do Prahy, polední a odpolední spoje mají návaznost opačnou. Linka na Terminálu zastavuje na stanovišti č.13.


Zajímavé cíle na lince:
Obchodní domy – zast. Technické služby (Penny market), Nová Pražská (Billa)
Centrum města – zast. Dukelská, Pražská, Nová Pražská
Tyršova ulice – zast. Jiráskova
Plavecký a zimní stadion – zast. Plavecký stadion
Střední školy – zast. Černoleská, Jiráskova, Dukelská, Jana Nohy
Průmyslová zóna – zast. Černý les, Křižíkova, Benea, Jana Nohy

Linka MHD Benešov 763 MODRÁ
Linka jezdí z místní části Buková Lhoty přes Vidlákovu Lhotu, místní část obce Chlístov - Žabovřesky a Václavic – Zbožnice přes další odlehlejší místní část Benešova Pomněnice přes novou obchodní zónu na severu Benešova k nemocnici a dále do nádraží. Následně linka pokračuje k hotelu Benica, kde většina spojů končí.


Rozsah provozu:
Od 6 do 18 hodin každou hodinu mimo období od 9-10 a 14-15 hodin. Dopoledne mají autobusy návaznost v severojižním směru na Terminálu na zbylé dvě linky a na rychlíky do Prahy, polední a odpolední spoje mají návaznost opačnou. Linka na Terminálu zastavuje na stanovišti č.12.


Zajímavé cíle na trase:
Obchodní domy - zast. Galerie Červené Vršky (nové obchodní domy na severu Benešova), Lidl
Střední školy – zast. Dukelská, Jiráskova
Fotbalová stadion – zast. Ke Stadionu, Benica
Nemocnice – zast. Nemocnice Rudolfa a Stefanie


Turistické cíle na trase:
Měsíční údolí, obora Konopiště – zast. Chlístov, Racek, rozc.
Státní zámek Konopiště – zast. Benica, Konopiště, Šiberna, Konopiště,sv. Anna, Konopiště, sádky. (Do zastávek Konopiště, Šiberna, Konopiště, sv. Anna a Konopiště, sádky jezdí linka jen o školních prázdninách – nyní z důvodu pandemie do těchto zastávek jezdí i mimo školní prázdniny).
Kostel sv. Filipa a Jakuba Chvojen, zřícenina hradu Kožlí – zast. Konopiště, sádky

Linka MHD Benešov 764 RŮŽOVÁ
Nejmladší linka benešovské MHD má dvě základní trasy. Z Terminálu k MŠ Úsměv na Spořilově přes východní část města a Penny market a pak turistickou část z Masarykova náměstí přes nemocnici a Mydlářku na Konopiště. Linka na Terminálu zastavuje sdílí stanoviště s linkou 763, tedy číslo12.


Rozsah provozu:
Dva páry spojů dopoledne z Terminálu na Spořilov přes Penny market s cca 60 minutami na nákup, než se následný spoj vrátí zpět.
Jeden spoj v 10:47 z Masarykova náměstí na Konopiště. Tento spoj zajíždí až přímo na hráz rybníka a zastavuje u informačního centra č.p.4. Spoj jede do konce října.


Zajímavé cíle na trase:
Masarykovo a Malé náměstí – zast. Na Bezděkově
Zimní a plavecký stadion – zast. Hráského
Oranžové dopravní hřiště – zast. Vlašimská,dopravní hřiště
Obchodní domy – zast. Pennymarket
Státní zámek Konopiště – zast. Konopiště, Konopiště, informační centrum

A bonus na závěr, benešovskou MHD je možné se dostat i na centrální Masarykovo náměstí, kde se autobusová zastávka nachází u turistického informačního centra. Na náměstí jezdí 7 autobusů celoročně a jeden mimo turistickou sezónu zámku Konopiště. Odjezdy autobusů na náměstí z Terminálu jsou v 5:42, 6:42, 8:05, 8:55 a 14:55 (linkou 763 ze stanoviště 12) a v 10:06 (linkou 762 ze stanoviště 13). Linka 761 jede na náměstí v 10:22 od Kauflandu.

 

Fotogalerie