Co by tedy měl každý, kdo považuje za symbol benešovského historie spíše minority než piaristy vědět? Řád menších bratří konventuálů je řeholní řád, jedna ze tří větví františkánského řádu. Jeho členové jsou nazýváni minorité, tímto výrazem jsou však označováni také františkáni v době do rozštěpení řádu na začátku 16. století. Žebravý řád minoritů byl založen roku 1209 sv. Františkem z Assisi, který dnes patří k nejuznávanějším osobnostem evropské kulturní tradice. Jeho řeholi potvrdil v tomtéž roce papež Inocenc III. Hlavním úkolem tohoto žebravého řádu bylo žít v naprosté chudobě a odříkání a věnovat se službě Bohu, kázání, misiím domácím i zahraničním a duchovní správě. Zvláště byl řád zaměřen na lidové vrstvy. Vedle toho však vynikali někteří jeho členové v teologii, filozofii a v jiných vědách.
Minoritský řád byl tedy nositelem zásadních hodnot, byť jeho přínos Benešovu nedosáhl významu piaristů. Kdo je tedy přívržencem spíše minoritského symbolu města, měl by myslet na ruinu kláštera na Karlově v rámci jeho hlubší podstaty a ne jen povrchně na romantický dekorativní prvek architektury čnící do prostoru.
Text a foto Milan Novotný, KDU-ČSL
Za obsah příspěvků umístěných na portále odpovídá výhradně autor příspěvku. Příspěvky před vložením neprocházejí korekturou redakce týdeníku Jiskra. Společnost Jiskra Benešov s.r.o. si vyhrazuje právo příspěvek smazat v případě, že bude jeho obsah odporovat dobrým mravům, bude xenofobní, rasistický, vulgární, navádějící k nezákonnému nebo nemorálnímu jednání nebo poškozující dobré jméno provozovatele portálu.